A kutatók végre megtalálták a lehetséges megoldást arra, hogy a diétázók hogyan kerülhetik el a speciális étrenddel való felhagyás utáni ismételt súlygyarapodást. Eszerint célszerű egy gazdag, szénhidrátban és fehérjékben dús reggelivel kezdeni, majd a nap további részében csekély szénhidrát- és kalóriatartalmú étrenddel folytatni.
„A legtöbb hasonló tárgyú tanulmány megállapítása szerint egy nagyon alacsony szénhidrát-tartalmú étrend nem megfelelő a fogyáshoz” – jelentette ki Daniela Jakubowicz, az írás szerzője. „Ez ugyanis súlyosbítja a szénhidrátok utáni éhségérzetet, és lelassítja az anyagcserét. Ennek eredményeként egy rövid ideig tartó fogyás után gyors visszahízás következik. Két év után mindössze a szénhidrát-szegény diéták mintegy 5 %-a hatásos. ”
A Jakubowicz és kollegái által végzett kutatásokon alapuló tanulmány szerint a diéták hosszú távú eredményessége, hatékonysága attól függ, mennyire képesek kialakítani a telítettség, bőség érzetét, és csökkenteni az éhségérzetet. 94 súlyos, fizikailag inaktív hölgy esetében hasonlították össze új diétájuk hatását a hagyományos, alacsony kalóriájú étrendével (mindkettő alacsony zsír- és energia-tartalmú, de eltérő szénhidrát arányú volt).
64 hölgy tartotta a nagyon alacsony kalóriájú fogyókúrát, ők naponta csak 1085 kalóriát fogyaszthattak: étrendjük 17 g szénhidrátot, 51 g fehérjét és 78 g zsiradékot tartalmazott. A legszegényesebb a vacsora volt, mintegy 290 kalóriával. Reggelire számukra 7 g szénhidrátot engedélyeztek, ez kenyérből, gyümölcsökből, gabonákból és tejből adódott össze. Emellett 12 g fehérjét (húst és tojást) ehettek.
Az új, „gazdag reggeli”-diétát tartó 48 hölgy 1240 kalóriát ehetett egy nap. Ez az étrend zsírokban szegényebb (46 gramm), szénhidrátokban és fehérjékben azonban gazdagabb (97, ill 93 gramm) volt. Az alanyok egy 610 kalóriát tartalmazó, gazdag reggelivel kezdték a napot (58 g szénhidrát, 47 g fehérje és 22 g zsír), ebédre pedig 395 kalóriát kaptak (34, 28 és 13 grammnyi mennyiségben az egyes típusokból). A vacsora 235 kalória-mennyiséget tartalmazott (5, 18 és 26 gramm).
A vizsgálat első felében (4 hónap) a hangsúlyt a súlycsökkenésre, míg a második felében a testsúly megtartására helyezték a kutatók. Négy hónap után a hagyományos fogyókúrát tartók átlagosan 14 kg-ot, az új diéta szerint étkezők 11.5 kg-ot adtak le. Nyolc hónap múltán azonban az első csoport tagjai átlagosan 9 kg-ot visszahíztak, míg az új diétát követők folytatták a fogyást, és átlagosan további 8 kg-nyi súlyt adtak le. Ráadásul utóbbi csoport tagjai kevésbé érezték magukat éhesnek (különösen ebéd előtt), és kevésbé voltak kiéhezve szénhidrátokra, mint a megszokott diétát követő társaik.
Jakubowicz szerint az új diéta azért működik ilyen hatékonyan, mert kontrollálja az étvágyat és a szénhidrátok, édességek utáni vágyat. Emellett ráadásul egészségesebb is egy nagyon alacsony kalória-tartalmú diétánál – állítják a szerzők –, mert a több gyümölcs engedélyezésével több rost és vitamin kerül a szervezetbe. Jakubowicz elmondása szerint több mint 15 éve sikeresen alkalmazza saját páciensei körében.
Forrás:
www.sciencedaily.com
(ford.: Inántsy Tamás)
2008. június 23.
Hasonló cikkek:
Együnk sokat és fogyjunk
Utolsó kommentek